Na přelomu července a srpna 2004 jsem navštívil chorvatskou Dalmácii a pár úlovků se mi poštěstilo i zde. Bohužel obrázky jsou jen z kamery, proto nižší kvalita. Další chorvatské mršky naleznete na www.balcanica.cz.

 

Užovka levhardí (Zamenis situla) je rozšířená po celém Balkáně i v jižní Itálii, ale všude je vzácná. Já na ní mám štěstí, potkal jsem ji i v Bulharsku. Je z evropských hadů nejpestřejší a často se proto považuje za nejkrásnějšího. Má ráda suchá kamenitá místa a vůbec není agresivní. Tato navíc zvláštně zapáchala jakoby po česneku, podobně jsou cítit třeba ropuchy zelené, blatnice a někdy i já.

Užovka podplamatá (Natrix tessellata) je poměrně hojná a křišťálové čisté, kamenité, rychle tekoucí chorvatské řeky jako třeba Cetina ji evidentně vyhovují. Je k vidění i v národních parcích-turistických atrakcích Krka a Plitvická jezera.

 

V Chorvatsku je to samý kámen a všude se to hemží ještěry - zde ještěrka italská ze zdi hřbitova nedaleko Drniše a dvakrát gekon turecký ze zdi našeho apartmánu v Primoštenu. Když gekona chytíte, tak nazlobeně píská, ale protože leze po zdi jako Cliffhanger, tak ho spíš nechytíte.

Jak už to tak bývá, někdy chodíte po rozpálených skalách celé dopoledne jako .... a na plaza prostě nenarazíte. A protože hmýýýýýýz, to je ta nejlepší kapela, tak jsem občas filmoval aspoň hmýýýýýýz. Cikády vržou nepřetržitě úplně všude, tato byla navíc mimořádně velká. Za ní následuje mladá kudlanka a otakárek ovocný, vzácně žijící i u nás. A ještě kovově modrá včela a jakchcetehnědá kobylka.